Víte, jak si vyrobit sněhové vánoční ozdoby z tmelu?

Na Vánocích milujeme mimo jiné i to, že se na ně můžeme v klidu a s dostatečným předstihem připravit. Opakují se každým rokem ve stejnou dobu, a tak jakmile nastanou pochmurné podzimní plískanice a vycházíme z domu čím dál méně, můžeme se pustit právě do přípravy vánočních ozdob, které vydrží. Jedním druhem takových trvanlivých ozdob je i sněhové cukroví.

Pro lepší trvanlivost si však takovéto cukroví, od toho skutečného doslova k nerozeznání, připravíme ze speciálního tmelu. Jeho výroba je snadná, tudíž se do ní můžete pustit společně s vašimi dětmi. Takto vytvořené ozdoby jsou prakticky nerozbitné a můžete je dokonce uschovat do příštího roku bez obav, že by se vám do nich pustili mravenci.

Co budete k výrobě vánočních ozdob potřebovat

Základem je univerzální bílá tmelící hmota Moltofill, kterou znají dobře modeláři. Skvěle se s ní pracuje také při modelování povrchů pro tvorbu krajinek v železničním modelářství. Dále je třeba si připravit plastovou misku, lžíci na míchání směsi, fix, papír A4, sáček na konci se zdobičkou, ten zase znají cukrářky a pekařky. Neobejdete se ani bez tenkého kovového drátku a háčků na zavěšování. Ke konečnému dozdobení dekorací budete potřebovat užší mašličku ve vánočních barvách nebo s vánočním dekorem a plastové eurosložky.

Kde se dá Moltofill sehnat

Moltofill je tmel velice podobný sádře, ale na rozdíl od ní Moltofill nebobtná, nesmršťuje se ani nepraská. Doba jeho zpracovatelnosti je také o dost delší než u sádry. To je právě v našem případě zapotřebí, neboť nemusíme spěchat s tvarováním cukrovíček. Vzhledem k široké škále využitelnosti (lepení, vyplňování, modelování, vyhlazování apod.) lze Moltofill sehnat jak v modelářských potřebách, tak v obchodech pro kutily, i ve speciálních prodejnách se stavebním materiálem.

Postup práce při výrobě ozdob

Tmel rozděláme ve vodě a hmotu mícháme, dokud nevznikne hustá kaše. Touto kaší naplníme sáček se zdobičkou na krémy. Na papír formátu A4 si nakreslíme jednoduché tvary budoucích ozdob. Papír vložíme do průhledné eurosložky. Tvary by měly být podobné klasickému sněhovému cukroví, takže kolečka, srdíčka, preclíky a hvězdičky. A nyní, jakmile máme vše připraveno, začneme tvořit ozdoby. Přímo na průsvitných eurosložkách vytváříme vytlačováním ze sáčku tvary, které jsme si předtím předkreslili na papír. Z jemného drátku vytvoříme malá očka ještě za měkka, dokud tmel neztuhl. Vytvořené tmelové ozdoby ponecháme na rovném podkladě schnout až do příštího dne. Po zaschnutí provlečeme každým jednotlivým očkem úzkou vánoční stužku a uvážeme na ní mašličku, ozdoby pak pomocí předem nastříhaných proužků mašliček zavěsíme prostřednictvím háčků na stromeček.

Snad se vám tento nápad zalíbil a brzy se pustíte do přípravy takovýchto „ sněhových“ ozdob sami.


Back to top button