Dárek na vánoce pro děti a jejich magická moc

Vánoční dárek pro děti

Dárky, jimiž se ženy, muži i děti obdarovávali už na Mikuláše a pak na Štědrý den nebo na Nový rok, měly původně symbolický význam. To je důvod, proč bývaly dárky k vánocům pro děti často každý rok stejné. Je to situace, která tak trochu připomíná obdarovávání našich dědečků každoročně bačkorami, ale není to zcela totéž. Naši předkové tak rozhodně nečinili z nedostatku fantazie, ale proto, že věřili, že moc dárků je magická.

Snad nejdůležitějším symbolickým dárkem k vánocům byla

  • červená jablíčka, jako symbol zdraví, síly a dlouhověkosti. Ta se proto dávala dětem a mladým lidem
  • ořechy slibovaly moudrost, zralost
  • sladké perníčky byly symbolem slastí a radostí mládí.

Když se z dítěte stával mládenec nebo panna, dostávalo při této příležitosti obvykle nějakou ozdobu, která byla symbolem jak krásy, tak štěstí a bohatství.

Dívky byly nejčastěji na vánoce obdarovávány náramky s tyrkysy a bílými perlami, které symbolizovaly jejich čistotu. Stejně tak symbolizovaly poslušnost a povinnosti dané vůči rodičům.

Vánoční dárky pro děti, maminku i dospělé

Další ze zvyků vyžadoval dát dítěti staršímu dvanácti let stříbrnou nebo zlatou minci. Jestliže ji obdarovaný celý večer nepustil z ruky, měl tím zajištěnou bohatou budoucnost. O půlnoci se pak stříbrná nebo zlatá mince uschová opět mezi rodinné poklady, aby mohla být příští rok použita znovu.

V majetnějších rodinách se pak uložila vždy nová mince a za mince po léta nastřádané pak dívka před svatbou zakoupila ozdobné nitě na vyšívání výbavy. Nebo za nastřádané peníze nechala nevěsta sloužit mši za šťastné a spokojené manželství. Nevěsta také někdy obdarovala chudé, aby se modlili za její spokojené manželství.

Mezi dospělými se s oblibou jako dárky k vánocům předávaly vždy

  • lahve vína,
  • také sladkosti a kandované ovoce nebo
  • sladkosti.

Magickou moc měla i purpurová látka se stříbrnou a zlatou nití, ta zajišťovala obdarovanému vitalitu, teplo rodinného krbu a dostatek lásky. Byla-li darována voňavka nebo vonná mast, mělo to vyjadřovat přání slávy, štěstí a mnoha krásných chvil. Malé sáčky s vonnými květy anebo pouzdérka se sušenými vonnými bylinkami byly taktéž oblíbenými dárky.

Postupem času docházelo na ještě detailnější přání, které mělo podobu jakési „vůněmluvy“. Růže se darovaly pro lásku a rozkoš, levandule symbolizovala zdraví a úspěch, jasmín zase podnikavost a radost.

Ačkoli se dnes již uvedeným vánočním dárkům pro děti či dospělé nepřisuzuje tato magická schopnost, stále máme stejná přání: být zdraví, šťastní a spokojení. A tatáž přání vyjadřují i naše dárky, které věnujeme pravidelně o Vánocích svým blízkým.


Back to top button