VÁNOČNÍ BETLÉMY

Velká úcta k místu, kde se narodil Ježíš Kristus, vedla lidi už od středověku k myšlence, stavět repliku tohoto místa. Skutečné jesličky, ve kterých bylo děťátko uloženo, se staly dokonce uctívanou památkou, která byla v roce 642 ve stříbrné schránce umístěna do Říma. Vánoční betlém a vánoční jesle, na kterých odpočívá narozený Ježíšek se tak každoročně v době adventní symbolicky stavěl v křesťanských kostelích, a to ve zmenšené podobě.

Betlém na ulici
Betlémy na ulici

Tématika vánočního betlému

Odtud pak později přenášeli tento zvyk lidé i do svých domovů. Papírový betlém je běžnou součástí vánoční výzdoby domácnosti, vyobrazuje často kromě Ježíška i jeho matku Marii, Josefa, také obyvatelé z okolí, kteří nosí malému dary. S betlémem se tradičně vyobrazuje i betlémská hvězda, která ukazovala cestu třem králům, kteří se novorozeňátku šli poklonit a samozřejmě i Archanděla Gabriela.

Papírový betlém
Papírový beltém

Betlémská kaple

Když se Herodes dozvěděl o narození Krista, vyděsilo ho, že by byla ohrožena jeho moc. Proto se rozhodl k radikálnímu kroku a nechal vyvraždit nemluvňátka, která se v té době v Jeruzalémě narodila. Věřil, že malý Ježíšek je mezi nimi. Rodiče však naštěstí před krutým zločinem stihli utéct. Památce betlémských nemluvňátek je zasvěcena například Betlémská kaple v Praze. Jedná se zároveň o místo, kde kázal Jan Hus.

Betlémské světlo

Symbolem míru a přátelství je betlémské světlo, plamínek, který je každoročně rozvážen skauty po celé republice. Světlo vyzvedává vybrané „Dítě světla“ přímo v místě narození Ježíše Krista. Tradici drží řada evropských zemí. Pravé betlémské světlo tak můžete mít díky cestě mladých skautů a předávání jeho plamínku na Vánoce doma i vy.

vánoční lucerna
Lampička s betlémským světlem

Betlémská hvězda

Betlémská hvězda je úkaz na nebi, který podle biblické tradice ukázal cestu třem mudrcům (králům), kteří putovali do Betléma, aby se zde poklonili narozenému Ježíškovi. Současně mu dali i vzácné dary. Betlémská hvězda je skutečný astronomický jev, kdy se k sobě přiblíží Jupiter a Saturn.

Betlémská hvězda
Betlémská hvězda

Back to top button