VÁNOČNÍ STROMEČEK

Vánoční stromeček a vánoční koledy patří k nejtypičtějším symbolům Vánoc. I když není znám přesný původ vzniku zdobení jehličnatého stromu, v našich krajích se dá datovat do počátku 19 století. Zdobení stromečku patří mezi oblíbené a pečlivě dodržované vánoční zvyky.

Proč se zdobí jehličnany?

Je to jednoduché. Jehličnany na zimu neopadávají a vnáší do domácnosti potřebnou zeleň a samozřejmě i vůni. Ke zdobení se tak používají smrky, borovice, jedle i jiné stromky. Stromky si samozřejmě nemůžete jít jen tak uříznout do lesa. K prodeji se používají prořezy nebo speciálně pěstované stromy z plantáží.

Živý vánoční stromek

Klasikou je proto zdobení živého stromku – tedy čerstvě uříznutého. Takový stromek se usadí do stojanu a umístí se do reprezentativních místností domu. V poslední době stoupá poptávka po skutečně živých stromcích, které je možné pořídit vánoční stromeček v květináči. Po skončení Vánoc a v době, kdy to příroda dovolí (přestane mrznout), je možné takový stromek vzít a zasadit ho do venkovní půdy. Nebo si ho jednoduše v květináči nechat na další rok.  

Umělý vánoční stromek

Snaha udržitelnosti přírody a ochrana životního prostředí a samozřejmě i snaha po tom, aby bylo uklízení po Vánocích jednodušší (stromky po nějaké době schnou a opadávají), vedla k tomu, že trh začal obsazovat stromek umělý. Různě kvalitní umělá imitace tak může také velmi pěkně posloužit k navození krásné atmosféry. Umělý stromek navíc jednodušeji uskladníte a vydrží vám opravdu mnoho sezón.

Vánoční ozdoby nejen na stromeček

Ke zdobení stromečku se používá nejen zmíněný stojánek, ale i různé další ozdoby. Tradiční jsou české baňky – barevné koule nebo jiné tvary (stromky, ptáčci, srdíčka apod.). Ty jsou opatřeny háčky a díky nim se zavěšují na jednotlivé větvičky. Ke zdobení je možné použít i ručně vyráběné ozdoby. Třeba z vánoční dekorace z papíru, mašlí, slámy. Stromek si můžete zkrášlit světélky, prskavkami, čokoládovými figurkami, řetězy a podobně. Nesmí se zapomenout ani na vánoční světýlka na stromek. U těch platí, čím více, tím lépe.


Back to top button