Krmení ptáků – co byste měli vědět

S podzimem, kdy se snižujícími se teplotami ubývá ptákům přirozené potravy, začínají mnozí z nás s jejich přikrmováním. Víte ale, čím ptáky můžete krmit a co do krmítek nepatří? A kdy je začít krmit? Jaké další informace byste měli vědět o krmení ptáků, pokud chcete pomoci venkovnímu ptactvu v zimě?

Krmení ptáků v zimě
Krmení ptáků v zimě

Začít s přikrmováním ptactva je nejvhodnější v čase, kdy začíná být méně potravy a jsou příliš krátké dny na její hledání a zároveň dlouhé noci, kdy ptáci hladoví. Hladovění způsobuje ubývání váhy a ptáci tak ztrácejí energii, kterou potřebují brzy doplnit. A tady přicházejí na řadu naše krmítka.

Pokud se rozhodnete pro krmení ptáků, tak je nutné krmivo pravidelně doplňovat. Je dobré si uvědomit, že ptáci si tvoří tukové zásoby nejvíce v druhé části dne, před nocí. Pokud počítají i s vaším krmítkem, měli by tam vždy něco dobrého najít. Když v něm totiž bude potrava chybět, může pak už být pozdě si ji před setměním hledat jinde.

Zimní přikrmování ptáků
Zimní přikrmování ptáků

Kniha o krmení ptáků – skvělý vánončí dárek

Po dlouhá desetiletí se krmení ptáků ocitalo v palbě kritiky ochránců přírody – a to neprávem, jak nejznámější německý ornitolog Prof. Dr. Peter Berthold a jeho žena Gabriele Mohrová během svých dlouholetých výzkumů dokázali. Kdo svým opeřeným návštěvníkům poskytne po celý rok dobré krmení, může se těšit nejen pozorováním z bezprostřední blízkosti, ale také významně přispívá k ochraně ptáků.

krmeni ptaku kniha 00
Vánoční dárek pro děti i dospěle

Přikrmování ptáků. Kdy s krmením začít?

S plněním krmítek pro volně žijící ptactvo se doporučuje začít v listopadu a krmit je až do března či dubna. Po zbytek roku si ptáci najdou snadno potravu sami. Množství potravy je dobré do krmítek dávat přibližně stejné, s tím, že za mrazů a vyšší sněhové pokrývky podáváme krmiva o něco více.

Jaké pořídit krmítko a kam ho umístit?

Nejvhodnějším materiálem je dřevo, v nabídce jsou i krmítka plastová. Pozor na kovová krmítka – namrzají a ptáci na nich kloužou.

Krmení by mělo být chráněno před vlhkostí – tedy by krmítko vždy mělo mít stříšku pro ochranu před deštěm nebo sněhem.

Krmítko pro ptáky

Krmítko umístěte na dobře přehledné místo. Mělo by být nejméně metr nad zemí a okolo krmítka by měly být alespoň dva metry volného prostoru. Pozor na velké skleněné plochy v bezprostřední blízkosti krmítka – ptáci by do nich mohli narazit a poranit se. Pokud umísťujete krmítko na strom, nedávejte ho na kmen, ale zavěste ho raději na větev. Ztížíte tím cestu ke krmítku predátorům, jako jsou například kočky.

Kosi, pěnkavy nebo strnadi sbírají potravu ze země a je tedy vhodné jim krmení nechat ve volném prostranství na zemi, ale schované pod stříškou.

Krmení pro ptáky v zimě – co do krmítka nepatří?

Pro ptáky je nebezpečná sůl. Ve větším množství je to jed hlavně pro drobné ptáčky. Takže nevhodné je cokoliv slaného, zejména pečivo. Dále nekrmíme zkaženými nebo plesnivými zbytky jídel. Ptáčkům také nedávejte čerstvé pečivo nebo kořeněná jídla. Nevhodné jsou tak jakékoliv odpadky z kuchyně.

Do krmítka pro ptáky nepatří plesnivé potraviny
Do krmítka pro ptáky nedávejte, žádné staré a plesnivé potraviny

Neplatí to pouze pro havrany – ti mohou tvrdý chléb a mají velmi rádi různé odřezky masa nebo šlachy, i když jsou třeba uvařené ve slané vodě. Havrani jsou větší a trošku soli snesou stejně jako labutě nebo kachny. Pro drobné ptactvo, běžně se vyskytující u krmítek je však sůl nebezpečná.

Jaké krmení pro venkovní ptáky je vhodné?

Přirozenou potravu umělým přikrmováním nelze nahradit. Například sýkorky se v zimě živí olejnatými semeny, ale v létě a v době krmení mláďat je jejich hlavní potravou hmyz. Proto platí, že čím rozmanitější potravu v krmítku nabídnete, tím lépe.

Na trhu je velký výběr komerčních krmiv, ať už jde o různé směsi semínek a oříšků určené pro venkovní ptactvo nebo lojové koule k zavěšení pro sýkorky. Také prodávaná semena slunečnice jsou do krmítek velmi vhodná. Ocení je zejména sýkorky. Dále je možné sehnat sušené moučné červy.

Krmení pro ptáky - ořechy a slunečnice
Různé ořechy a slunečnicová semínka

Pokud nechcete jít cestou komerčních krmiv a chcete si směs připravovat sami, tak vhodnou potravou pro krmení volně žijících ptáků jsou:

  • různá semena (mák, slunečnice, lesknice, proso),
  • loupané ořechy (nesolené a nepražené),
  • ovesné vločky,
  • nastrouhaná mrkev,
  • lůj, tvaroh nebo
  • nakrájené malé kousky masa.

Pokud máte nesolenou vařenou rýži, můžete ji do krmítka také dát. Kosi nebo drozdi nepohrdnou jablkem.

Voda pro volně žijící ptáky

Nejen v létě v období sucha je přístup k vodě pro ptactvo důležitý. Ptáci potřebují pít i v zimě. Jako napajedlo plně postačí miska pod květináč naplněná vodou. Měla by být mělká a dostatečně velká, aby se v ní ptáci mohli i koupat. Vodu pravidelně vyměňujeme.

Hlavně v mrazivých dnech je pro ptáky těžké najít zdroj vody. Bohužel v této době voda v pítku často zamrzá. Částečně se tomu dá zabránit tím, že do pítka vložíte malý lehký míček. Jeho pohyb ve větru může zabránit zamrzání pítka. Při silnějších mrazech je nutné o pítko více pečovat a měnit vodu častěji tak, aby pítko přes den nezamrzlo.  

Pítko pro ptáky
Pítko pro ptáky
Pítko pro ptáky

Nebezpečím pro ptáky jsou bazény. Jednak není dobré, aby se v nich napájeli kvůli použité chemii, a jednak se v nich mohou utopit.

Ať už bydlíte v domku se zahradou anebo v bytě, pro venkovní ptactvo můžete přikrmováním v zimě nebo zřízením pítka udělat mnoho. Pozorování ptáků na krmítku nebo v pítku nejen během advetu je skvělým způsobem, jak se dostat blíž k přírodě a ledacos se o ní dozvědět.

Pokud se chcete dozvědět něco více, tak


Back to top button