Básničky k Mikuláši, které rád uslyší i Anděl a čert

Mikuláš, Anděl a čert mají rádi básničky, a proto vám přinášíme pár jednoduchých pro ty nejmenší, ale i několik pro ty větší. Slyšíte? Zvonek za dveřmi už cinká…to budou jistě oni a jistě přinesou nějaké dárky. Nezapomeňte, že po mikulášké nadílce je také pomalu čas napsat vánoční přání a nebo s dětmi zopakovat vánoční koledy. Děti mají možnost otevřít první okénka v adventním kalendáři.

Mikulášské období je také čas, kdy je nejvyšší čas začít přemýšlet nad vánočním stromečkem. Plánujete živý nebo umělý? V obou případech nenechávejte nic náhodě a už se začnětě pomalu rozhlížet. Umělé stromečky již nejsou žádná košťata, jak je známe z minulých let. Výrobci se do toho opřeli a často umělý nerozeznáte od pravého. Podívat se můžete zde.

Pro ty nejmenší pár jednoduchých básniček pro Mikuláše:

 • Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni, hledali, nenašli, byli oba smutní.
 • Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím.
 • Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš pod okny stál. V ruce velkou berličku, na hlavě měl čepičku.  Z bílých vousů teplý šál, takhle, děti, vypadal!
 • Mik, mik, Mikuláš, přišel s čertem na koláč. Čerte, čerte chlupatý, nechej pytel za vraty. Slibuju ti, slibuju, že už zlobit nebudu.
 • Mikuláš je milý děda, hodné děti všude hledá. Bílé vousy, ty mu sluší, na zádech má velkou nůši. A v té nůši balíčky, pro kluky a holčičky.
 • Mikuláš je hodný pán, nosí dětem marcipán a zlobivým brambory do tátovy bačkory.

Pro větší děti básničky k Mikuláši:

 • Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost.
 • Mikuláši, Mikuláši, neber sebou čerty radši, vezmi sebou anděly, ti nám něco nadělí. Čert nosí pytel a metlu, myslí si, že se ho leknu. Dělá na mě bububu a já se ho bát nebudu.
 • Už se chýlí další rok, zbývá jenom malý krok, dáme talíř na náš práh, bude plný, žádný strach!
  Čertům zvonky znějí tmou, Mikuláš jde s nadílkou.
 • Mikuláši, Mikuláši – proč mě dneska čerti straší?! Já nezlobím maminku – jenom někdy chvilinku… a pak běžím dát jí pusu – a pak tiše bez rámusu – jdu si s tátou hrát nebo klidně spát…
 • Čerte, čerte, nechoď k nám, nemysli si, já tě znám. Čerte, čerte, ty mě zlobíš, vím, že dětem uhlí nosíš. A kdyby nám anděl něco dal, ty bys nám to čerte všechno vzal.

Omalovánka Mikuláše, Anděla a čerta

Zkraťte dětem čekání na 5. prosince, kdy u vás zaklepe na dveře všem dětem známá trojice. Stáhněte jim omalovánku, vytiskněte a nechte děti obrázek vymalovat. Můžete jim také poslat dopis od Mikuláše a pochvalte nebo i pokárejte své děti.

Mikuláš, Anděl a čert

Back to top button