Vánoční lucerny ke dveřím nebo na terasu

Vánoční výzdoba vnáší do našich domovů sváteční náladu a vy si tak můžete alespoň na konec roku užít výjimečně nazdobený byt. Mezi dekorace patří nejen jehličí, sušené plody, ozdoby a gerlandy, ale také i lucerny, které vnesou do vašich domovů tu pravou vánoční atmosféru, a to nejen svým vzhledem, ale hlavně světlem svíček.

vánoční lucerna

Vánoční lucerny mohou mít mnoho podob, od malých až po metr vysoké, mohou být různě barevné, a také se mohou lišit materiálem a svým stylem. Pokud vybíráte lucernu do bytu, tak nejsou žádná omezení a lze použít jakoukoli, která se vám hodí k ostatní výzdobě.

vánoční lucerna

Pokud ale zamýšlíte i vyzdobit venkovní prostory, vytvořit romantické zákoutí u vchodových dveří do domu nebo na terase, tak volte raději plechové lucerny, které lépe odolávají sněhu a dešti.

Jakou barvu vánoční lucerny?

Mezi typické barvy vánočních luceren patří červená, bílá a stříbrná. Tyto barvy jsou zaručené a určitě s nimi nic nezkazíte. Můžete zvolit i barvy jiné, například modrou a velmi hezky působí barva světle modrá. Tu ale jen tak neseženete. Černá barva může působit velmi decentně a vkusně. V tomto případě volte spíše klasický styl lucerny, tzn. čtvercový půdorys, rovné stěny a stříšku, nebo půdorys kruhový, a pokud možno s prvky vánoc (hvězdičky atd.). Vyhněte se lucernám s různě kosenými boky do špičky, které pak mohou vyvolávat pocit smuteční nálady. Pokud se pro černou barvu rozhodnete, tak s ní pracujte opatrně.

V případě, že jste na vážkách a nevíte jakou barvu zvolit, tak červená lucerna se bude u vašich dveří vyjímat velmi stylově.

červená vánoční lucerna

Lucerny ze dřeva

Dřevěné lucerny jsou ale klasika a jejich vzhled vám vytvoří krásnou romantickou atmosféru kdekoli je postavíte. Bohužel jejich cena je poněkud vyšší, a proto se lépe hodí do krytých prostor, tak aby na ně nesněžilo nebo nepršelo. U dřevěných luceren je také potřeba kontrolovat výšku svíčky. Příliš vysoká svíce by mohla lampu svým plamínkem znehodnotit nebo dokonce i zapálit. V každém případě jsou tyto lucerny jedničkou.

dředvěná vánoční lucerna

Lucerny plechové

Lucerny z plechu mohou vytvořit stejně krásnou atmosféru jako ty ze dřeva. V obchodech můžete narazit na různé styly, barvy i velikosti. Jejich cena se může také lišit, a to od několika desítek korun, až po několik tisíc. Oproti dřevěným lucernám mají ty plechové jednu velkou výhodu. Můžete je v klidu postavit kamkoli ven a nemusíte se obávat sněhu ani deště.

bílá vánoční lucerna

Jakou vánoční lucernu vybrat?

Vždy koukejte na styl a barvu. Lucerna s orientálními prvky se nebude moc hodit k tradiční vánoční výzdobě. Proto je vhodné volit styl spíše jednoduchý. Zde ale hodně záleží na vašem osobním vkusu, takže si nenechte vnutit co právě „letí“ a držte se toho co se líbí vám. Pokud budete dávat lucernu ven, tak vždy dbejte na to, aby měla skleněné boční stěny. Některé zejména menší lucerničky toto nemají a svíčku by vám během pár chvil sfoukl vítr.

Velmi dobrý poměr ceny, vzhledu a materiálu je lucerna z obchodního domu Ikea. Její styl je klasický, svíčka zde vydrží hořet i za silného větru, bez úhony ji můžete nechat venku celou zimu a hlavně vás nebude stát majlant. Najdete ji po názvem ROTERA a stojí pouhých 79,- Kč. Oproti ostatním lucernám je to cena za hubičku.

vánoční hvězda
vánoční lucerna ze dřeva
vánoční lampa
modrá vánoční lucerna
bílá vánoční lucerna

3 Comments

  1. Tiše „závidím“ všem, co mají baráček. V paneláku ve Vršovicích je to horší. Aspoň vyzdobím parapet z balkonové strany. Krásné radostné zdobení všem!

  2. S manželkou pravidelně zdobíme vchod před domem. Máme pár dřevěných, ale i plechové a děti jsou z nich nadšené 🙂


Back to top button