Jak přežít Vánoce, i když je nemáte rádi

Smutné Vánoce

Máte rádi Vánoce, či spíše milujete je a dokážete se na ně dlouho a upřímně těšit a pak si jich náležitě užít? Jestli ano, tak to jste šťastní lidé. Těžko říct, jestli je takových lidí většina, či menšina. Ale je zcela jisté, že je mezi námi spousta lidí, kteří Vánoce takzvaně nemusí.

Tyto svátky jsou pro ně jen běháním po nákupech, starostmi naplněnými dny a kromě přemáhání se pro ně představují spíše přetvářku než příjemné svátky. A právě pro ty z nás, kteří to tak mají, přinášíme několik rad, jak zvládnout toto období bez újmy na fyzickém i psychickém zdraví.

Pro někoho jsou Vánoce smutným obdobím, protože zažil něco nepříjemného a nechce si to připomínat, pro další jsou tyhle svátky naplněny spíše nepříjemným očekávání pro jiné zase stresem, i když často zbytečným. Pro ty, kteří pořádají rodinné sváteční sešlosti, je to období shonu, takřka nekonečných příprav, dlouhého vaření, pečení a často bez náležité pochvaly na konci všeho toho snažení. Zkusme se tedy zamyslet nad tím, zda všichni trávíme Vánoce podle svých představ a pokud ne, co by se s tím mělo nebo dalo udělat.

Uklizený a nazdobený byt ještě neudělá tu pravou pohodu

Mnoho žen má Vánoce spojené více s úklidem a zdobením bytu, než s jejich příjemným prožíváním. Mají pocit, že když nebude vše dokonale naklizeno, nebudou moci v klidu slavit. Pro klidné a spokojené svátky je však mnohem důležitější dobrá nálada všech členů rodiny.

Bude-li matka hospodyňka k smrti unavená, bude pochopitelně i nervózní a může svým chováním zkazit svátky nejen sobě, ale i všem ostatním členům domácnosti. Proto je mnohem lepším řešením rozdělit si domácí práce a úklid mezi všechny členy rodiny a s dostatečným časovým předstihem, aby pak ve správný čas nebyl nikdo k smrti znaven a nepadal vyčerpáním. Jen tak si pak všichni společně užijí spokojené, klidné a možná i veselé svátky vánoční.

Vánoce jsou tak důležité, jak sami chceme

Kdysi v historii, která se řídila církevním kalendářem, bývaly tím nejdůležitějším svátkem Velikonoce.   Nejdůležitějšími svátky současnosti jsou však Vánoce. Ovšem je třeba si uvědomit, že je tomu tak hlavně z důvodu ekonomických tlaků. Od začátku října neslyšíme z reklam nic jiného, než co udělá radost našim nejbližším pod stromečkem, jestli to bude nová televize, mobil, předplacená letní dovolená, nebo kabelka od nejznámějšího návrháře světa.

Není divu, že pak podléháme tlaku a necháváme se vším tím kolem ovlivnit a sami podnikáme v pravidelných povýplatních termínech vpády do obchodních center, abychom splnili přání našim blízkým. Ovšem to je ta otázka, opravdu naši milovaní touží po nové televizi, kabelce od Gucciho nebo parfému od Diora?

Nepřáli by si třeba mnohem víc trávit více času společně jako rodina, v menším stresu i shonu třeba někde na chalupě obklopeni tichem, které narušuje jen padání sněhových vloček? Až si budete třeba někdy o Vánocích připadat tak trošku nepatřičně a vykolejeni shonem a nervozitou, vzpomeňte si na to, že Vánoce jsou jen tak důležité, jakou důležitost jim připisujeme my sami.

Není nutné lpět na tradicích

Také vaše dospívající děti kroutí očima, když si chcete společně s nimi u vánočního stromečku zazpívat vánoční koledy a nutíte syna, aby k tomu zahrál na flétnu a dcera na housle? Rybí polévku a kapra nemá rád ani manžel, ani děti, ale vy si s její přípravou stejně dáte práci, protože to patřilo k tradiční večeři už kdysi dávno u vás doma? Jestliže tenhle nebo jemu podobný scénář pasuje i naši rodinu, bude lepší od některých tradic upustit, co říkáte?

Než se s dětmi hádat i u stromečku anebo mít s manželem o svátcích tichou domácnost, bude asi lepší zavést doma novou tradici, třeba, že pojedete na Štědrý den do kočičího útulku a dovezete opuštěným čtyřnožcům nějaké ty konzervy na přilepšenou. Není přece nutné dbát na dodržování tradic za každou cenu. Nic se nemá přehánět a možná kočky v útulku vaši návštěvu ocení mnohonásobně víc, než sousedi v paneláku váš zpěv koled u vánočního stromečku.

Láska a náklonnost se nevyjadřuje částkou utracenou za dárky

Uvědomte si, že v žádném, opravdu v žádném případě nejsou nutné nákladné dary. Nemusíte tedy každoročně před Vánocemi propadat depresi, že nemáte za co nakoupit dárky pod stromeček. Láska a vzájemná náklonnost se opravdu nevyjadřují částkou, kterou jste za dar utratili.

Domluvte se třeba, že si budete dávat jen takové dárky, které vlastnoručně vyrobíte. Snažte se společně udělat Vánoce hezké hlavně pro vaše děti. Vždyť i psychologové tvrdí, že Vánoce jsou pro děti. A přiznejte si, že i vy jste jako děti vnímali Vánoce kdysi dřív úplně jinak, než je to teď, když jste dospělí a leží na vašich bedrech všechny ta odpovědnost. I pro vaše děti je teď nejdůležitější, aby byly milovány a byly obklopeny láskou a hřejivým pocitem, že mají na blízku ty, které milují nejvíc – mámu a tátu.

Vlastní vánoční program je nejlepší program

Pokud máte v řadách členů vaši rodiny sympatizanty, kteří také Vánoce zrovna nemusí, je dobré vypustit všechny ustálené zvyky, vykašlat se na konvence a udělat si vlastní vánoční program. Raději byste byli někde v teple a užívali si zaslouženého odpočinku někde v tropech? Vydejte se tam!

Nezbývá vám po celý rok dostatek času na to, abyste navštívili blízký aquapark? Udělejte to o Vánocích! Milujete lyžování a u vás ne a ne se dočkat pořádné sněhové nadílky? Vyrazte za sněhem do hor! Možností je opravdu mnoho a jistě vás hned teď napadne minimálně 5 věcí, které by se daly uskutečnit místo klasického vánočního programu.

Odmítněte pozvání bez výčitek svědomí

Zvláště mladé páry a mladé rodiny rády tráví Vánoce v úzkém kruhu. Chtějí zažít, jaké to je udělat si Štědrý den podle svých představ a být spolu jen ve dvou anebo s čerstvě narozeným miminkem, které z nich udělalo rodinu. I když manželovi rodiče trvají na tom, že letos byste měli určitě slavit Štědrý den s nimi, protože na ně letos přišla řada, buďte schopni bez výčitek svědomí odmítnout.

Jste-li zváni tam, kam se vám nechce, máte právo bez výčitek odmítnout. Od nikoho není pěkné, aby vás nutil do něčeho, do čeho se vám samotným nechce. Zkuste rodiče třeba pozvat na Štědrý den k vám, uvidíte, že jim se také možná nebude chtít opustit pohodlí svého domova.

Nenechte si zkazit náladu

Váš otec je bručoun, kterému se hned tak někdo nezavděčí, manželčina matka je přepečlivá hospodyně striktně dodržující vánoční tradice aneb jste zkrátka nuceni trávit svátky s někým, s kým se zrovna příliš dobře nesnesete? Pak je dobré se na takovou situaci předem připravit a nenechat se vykolejit ani rozhodit. Nenechejte se vyprovokovat nejrůznějšími kousavými poznámkami ani vytočit nemístnými dotazy.

Říkejte si, že zkrátka dnes vás k hádce nikdo nevyprovokuje. Zbytečně nepřilévejte oheň do ohně ani příliš rychle nedoplňujte skleničky s alkoholem. Někdy ten alkohol zbytečně dodá kuráž tomu, kdo by vám mohl chtít právě o štědrém večeru sdělit, co si o vás myslí. Alkohol nic neřeší a na Štědrý den není dobré mu dopřávat příliš velký prostor.

Snažte se být pozitivní

I když Vánoce nepatří zrovna mezi vámi oblíbené svátky, není dobré k nim zaujmout již dopředu negativní postoj. Nepřipouštějte si už předem myšlenky na to, že to zase budou dny hrůzy anebo že to všechno špatně dopadne a nikomu se nezavděčíte atd. Je sice pravda, že přílišná očekávání mohou způsobit následně zklamání, ale jestliže se již dopředu uzavřete i těm příjemným zážitkům, pak určitě žádné hezké zážitky ani nepřijdou.


Back to top button