Jak pečovat o vánoční hvězdu

Vánoční hvězda (pryšec nádherný) patří mezi symboly svátečních dnů a najdete jí v mnoha domovech. Možná, že už jí máte doma právě i a nebo se chystáte na její nákup. Víte, ale jak se o vánoční hvězdu starat?

Nejoblíbenější barva vánoční hvězdy je červená. Šlechtitelé se ale v posledních několika desetiletích velmi snažili podařilo se jim vypěstovat více než 150 různých odrůd, včetně krásných růžových, pomerančových, krémových a bílých. Květiny v teplých odstínech, jako je meruňka, růže, růžová nebo losos, potěší domovy již od října.

Nepřekvapí, že červené vánoční hvězdy jsou nejprodávanější ze všech, následované bílými a krémově zbarvenými odrůdami. Poté následují dvoubarevné a skvrnité kultivary, stejně jako růžové odrůdy.

Jak se starat o vánoční hvězdu
Vánoční hvězda – jak se správěn starat

Nezapomeňte květinu na cestu domů zabalit do papíru, abyste ji chránili před průvanem a teplotami pod 12 stupňů Celsia. To ji ochrání před poškozením, které je zpočátku neviditelné, ale po několika dnech může vést k předčasné ztrátě listů.

Jak zalévat vánoční hvězdu – nepřelévat!

Rostlina je citlivá na přelití, spíše snese sucho nežli přemokření. Svědčí jí tedy pravidelná, ale mírná zálivka,“ uvádí dále floristka Vlasta Černá a dodává, že pokud je rostlina naopak přeschlá, je vhodné ji nechat napít v nádobě s vodou. V takovém případě plně ponořte celý květináč a nechte ji tak po dobu 10–20 minut.

Máte-li pochybnosti o zalévání vánoční hvězdy, tak je lepší udržovat květinu trochu sušší (spíše než příliš vlhkou) a zalévat ji málo a často, spíše než zřídka, ale ve velkém množství.

Pokud chcete rostlině přilepšit a chcete, aby vám vydržela dlouho, tak jí zhruba měsíc po zakoupení hnojte jednou týdně tekutým hnojivem, které zakoupíte v květinářství nebo v hobby marketech.

Jak se starat o vánoční hvězdu? Dejte pozor na toto

  • Vánoční hvězda je citlivá na přelití
  • raději sucho než přemokření
  • nejlepší je pravidelná a mírné zalévání

Pokud se vám podaří květinu nechat vyschnout, tak jako rychlá pomoc poslouží, když vánoční hvězdu ponoříte do nádoby s vodou, kde jí necháte 10 – 20 minut.

  • zalévejte vlažnou vodou o pokojové teplotě
  • používejte odstátou vodu
  • hvězdu zalévejte vrchem
  • u standardního květináče o průměru 13 cm nedávejte více než malou sklenici vody, tj. přibližně 0,2 litru
  • přebytečnou vodu v misce po 20 minutách vylejte

Vánoční hvězdu nedávejte k topení nebo ke zdroji tepla. Tyto podmínky květině přímo nesvědčí.

Ideální je teplota mezi 15 a 22 stupni, díky čemuž se tyto vánoční hvězdy dobře hodí do ložnic a obývacích pokojů. Dostatek světla je důležitý pro to, aby rostlina rostla a prospívala. V zimních měsících je šťastná za oknem směrovaným na jih.

vanocni hvezda 03
Vánoční hvězdu zalévejte spíše méně

Další informace zde.


Back to top button