Halloween: svátek je z Evropy

Když se říjen chýlí ke konci a stromy v parku se převlékají do kouzelných odstínů oranžové, vědíme, že se blíží doba, kdy se z našich tichých okolí stávají hravě děsivá místa. Je to svátek, který naplňuje vzduch podzimními melodiemi a předzvěstí blížícího se zimního klidu. Ano, mluvíme o Halloween.

Halloween je svátek, který se tradičně slaví 31. října. Jeho kořeny sahají do starověkých keltských tradic, ale dnes se oslavuje především v USA a dalších západních zemích, kde se proměnil v svátek plný zábavy, strašidelných kostýmů a sladkostí.

Proč vlastně slavíme Halloween?

Tato sváteční tradice, která pochází ze starodávného keltského svátku Samhain, má řadu fascinujících příběhů a rituálů. Ale věděli jste, co se skrývá za těmito příběhy? A proč se tento svátek stal tak populárním kulturním fenoménem po celém světě?

Kdy se slaví Halloween?

Halloween se slaví každý rok 31. října. Ale pokud tento den připadne na pracovní den, mnoho lidí se rozhodne slavit o víkendu.

Kostýmy na Halloween

Halloween je svátkem, kdy kostýmy hrají klíčovou roli. Od klasických strašidelných převleků až po kreativní interpretace populárních filmových a televizních postav, kostýmy jsou zábavným a nezbytným prvkem oslav. Tento svátek poskytuje příležitost lidem všech věkových skupin, aby se převlékli a na chvíli se stali někým nebo něčím jiným.

Kostýmy na Halloween

V dnešní době se kostýmy stávají také předmětem vánočních přání mnoha dětí i dospělých. Zatímco se děti těší, aby se mohly převléci za své oblíbené superhrdiny nebo pohádkové postavy, dospělí často využívají tuto příležitost, aby přemýšleli o originálních kostýmech, které by mohli zařadit do svých vánočních přání. Halloween tak může inspirovat nápady na vánoční dárky pro muže i ženy, kteří mají rádi kostýmové párty a chtějí být připraveni na příští rok s novým a originálním outfitem.

Díky rostoucí popularitě tematických večírků a cosplay (kostýmování za postavy) se výběr kostýmů stává stále sofistikovanějším. Výrobci kostýmů reagují na nejnovější trendy v populární kultuře, čímž nabízejí širokou škálu možností pro každého, kdo hledá ten perfektní převlek.

Od strašidelných klaunů po ikonické filmové postavy, možnosti jsou téměř nekonečné, což umožňuje každému najít ten správný kostým, který splní jeho vánoční přání a stane se možná i jedinečným vánočním dárkem pro muže či ženy v jeho životě.

Více než jen strašidelná zábava

Vznik a význam Halloween

Halloween je svátek s tisíciletou historií, který se původně slavil v keltských zemích, především v Irsku. Tento den, označovaný jako Samhain, představoval pro Keltové konec roku a zároveň začátek zimy, období, které bylo spojené s temnotou a smrtí. Věřilo se, že v tento den se otevírají brány mezi světem živých a mrtvých.

Symboly Halloween

Svátek se neodmyslitelně pojí s řadou symbolů, mezi které patří například:

  • Dýně – vydlabané světýlkující dýně označované jako Jack O’Lantern vycházejí z irské legendy o zlém kováři.
  • Kostýmy a masky – zvyk oblékat se do kostýmů a masek má svůj původ v tom, že lidi chtěli zastrašit zlé duchy nebo se mezi ně dokonce zamaskovat.
  • Sladkosti – rozdávání sladkostí představuje moderní zvyk, který vychází z anglo-americké tradice.

Halloween v České republice

Tradici slavení Halloween si do České republiky přinesli až v 90. letech expati a studenti vracející se ze zahraničních stáží. Počátky byly skromné, svátek se slavil převážně v menších kruzích. Postupně se však zvyklosti v České republice uchytili a dnes je z tohoto svátku celoplošně oblíbená zábava.

Tvořivost na Halloween

Halloween je také příležitostí pro nápaditost a kreativitu. Od výroby domácích dekorací, přes vaření a pečení z dýní, až po vymýšlení unikátních kostýmů. Strasidelna zábava na Halloween je tak víc než jen chodit od dveří k dveřím a vybírat sladkosti, ale je to také příležitost strávit čas s rodinou a přáteli, projevit svou tvořivost a pokochat se veselou atmosférou tohoto unikátního svátku.

Proč se dávají dýně před dům?

Dávání vydlabaných a osvícených dýní před dům na Halloween má své kořeny v irské a skotské tradici a je spojeno s mnoha legendami a příběhy. Hlavním příběhem, který tuto tradici vysvětluje, je legenda o Jackovi, známá jako „Stingy Jack“.

Legenda o Stingy Jackovi

Podle této legendy byl Stingy Jack podvodník a lstivý muž, který dokonce dokázal dvakrát oklamat samotného ďábla. Když Jack zemřel, nebyl přijat do nebe kvůli svému podvodnému životu, ale ani peklo ho nechtělo přijmout, protože ďábel dodržel svůj slib, že si Jackovu duši nevezme. Jack byl tedy odsouzen bloudit ve tmě mezi světy s pouze hořícím uhlím, které mu dal ďábel, aby osvítilo jeho cestu. Jack umístil uhlík do vydlabaného tuřínu jako improvizovanou lampu.

Vydlabané dýně jako symbol

Příběh o Jackovi a jeho lampionu se stal populární v Irsku a Skotsku, kde lidé začali vyřezávat vlastní lampiony z tuřínů, řep a brambor. Tento zvyk byl přenesen do Ameriky irskými a skotskými imigranty, kde se dýně staly oblíbeným materiálem pro výrobu těchto lampionů, protože byly hojně dostupné a snadno se s nimi pracovalo.

Teprve poté, co se z Irska oslavy Halloweenu dostali do Ameriky, stala ze z tohoto svátku komerční masová tradice a jejím hlavním znakem se stala vyřezávaná dýně, do které se dává zapálená svíčka. V posledních letech vzrůstá popularita tohoto svátku také u nás.  

dýně na Halloween

Dýně jako Strážci

Vydlabané dýně, nazývané „jack-o‘-lanterns“, jsou umisťovány před domy na Halloween jako symbolický strážce proti zlým duchům. Světlo uvnitř dýně symbolizuje ochranu a osvětlení temných cest, a zároveň dodává atmosféře svátku tajemnou a strašidelnou náladu.

Halloween

Současný trend a tvořivost

V současné době se vyřezávání dýní stalo oblíbenou činností na Halloween, přičemž lidé soutěží v tvořivosti a uměleckém provedení. Vyřezávání strašidelných nebo komických obličejů do dýní a umisťování svíček dovnitř je zábavným způsobem, jak oslavit tento svátek a přidat k dekoraci domova.

Takže zatímco dýně dnes slouží spíše jako dekorace a zábavný prvek, jejich původ a význam sahají hluboko do folklóru a historie, odrážející staré příběhy a tradice.

Historie Halloween

Původ ve starověkém keltském svátku

Oslava má svůj původ ve starověkém keltském svátku Samhain, který se slavil na konci sklizně a byl považován za čas, kdy se svět živých mísí se světem duchů. Keltové věřili, že v tuto noc jsou hranice mezi světy nejtenčí a duchové mrtvých se mohou vrátit mezi živé. Aby si zajistili ochranu před zlými duchy, lidé zapalovali ohně, nosili masky a obětovali plodiny.

Během něj keltští kněží – druidové – prováděli rituál rozmlouvání s mrtvými. Rituál měl velkou symboliku. Tímto svátkem se Keltové loučili se starým rokem a s časem hojnosti. Příchod zimy totiž znamenal také období strádání. Druidové byli údajně schopní předpovědět, jaký bude rok následující.

Christianizace a vznik Halloweenu

S rozšířením křesťanství do keltských oblastí byly pohanské zvyky postupně přetvářeny a přizpůsobeny křesťanským svátkům. 1. listopad byl stanoven jako Den všech svatých (All Saints‘ Day nebo All Hallows‘ Day), a večer předtím se tak začal nazývat All Hallows‘ Eve (Večer všech svatých), což se postupně zkrátilo na Halloween.

Halloween

Současné trendy a zvyky

Strach a zábava

Moderní Halloween je mixem strašidelných prvků a veselé zábavy. Děti i dospělí se oblékají do kostýmů duchů, čarodějnic, zombie nebo populárních postav z filmů a televize. Typickými symboly jsou dýně vydlabané s vyřezanými obličeji (jack-o‘-lanterns), strašidelné dekorace a temná atmosféra.

Trick-or-Treating a party

„Trick-or-treating“ je zvyk, kdy děti chodí od dveří ke dveřím a říkají „trick or treat“ (koleda nebo vylomenina), očekávající, že dostanou sladkosti. Dospělí často pořádají halloweenské party, kde se hraje hudba, podávají se tematické pokrmy a nápoje a konají se různé soutěže v převlecích.

Halloween ve filmu a kultuře

Svátek je také populární téma v hororových filmech a literatuře, kde jsou často zobrazovány strašidelné příběhy odehrávající se v noci na 31. října. Od slavného filmu Johna Carpentera „Halloween“ až po různé televizní speciály, tento svátek je stálým zdrojem inspirace pro tvůrce.

Halloween

Proč se slaví Halloween?

Halloween, také známý jako Večer všech svatých, se slaví 31. října. Tradice vznikla v Irsku a je spojena s keltským svátkem Samhain, který znamenal konec léta a začátek zimy. Zima byla považována za dobu, kdy se hranice mezi živými a mrtvými stírala a duchové mrtvých mohli navštěvovat živé. Slavením Halloweenu lidé dodržují tuto starobylou tradici.

Jaké jsou populární kostýmy na Halloween?

Kostýmy na Halloween by měly být strašidelné nebo nadpřirozené. Mezi klasické kostýmy patří čarodějnice, duchové, zombie, upíři a monster. V posledních letech se ale stávají populárními i kostýmy inspirované filmovými a televizními postavami, jako je například Harry Potter, postavy z Game of Thrones, nebo komiksoví superhrdinové. Je důležité, aby kostým byl kreativní a originální.

Proč jsou dýně spojeny s Halloweenem?

Tradice vyřezávání dýní, známá jako “jack-o’-lanterns”, pochází z Irska. Původně se ale používaly řepy nebo brambory. Podle irské legendy je “Jack-o’-lantern” duch muže jménem Stingy Jack, který nebyl pustil do nebe ani do pekla a musel putovat mezi oběma světy s jeho vlastním světlem uvnitř vyřezané řepy. Když se tradice přenesla do Ameriky, lidé začali používat dýně, protože byly větší a snadněji se do nich řezalo.

Je Halloween slaven stejným způsobem po celém světě?

Ačkoli Halloween má keltské kořeny, jsou oslavy tohoto svátku po celém světě různé. V mnoha zemích, jako je Austrálie a Nový Zéland, se Halloween stále více uznává a slaví. V Mexiku je to svátek zvaný Dia de los Muertos, neboli Den mrtvých, který se slaví 1. a 2. listopadu a je to doba, kdy se lidé vzpomínají na své mrtvé příbuzné.

Přejeme vám nádherný Halloween plný legrace, strašidelných dobrodružství a sladkých překvapení. Buďte kreativní, buďte zděšení, ale nezapomeňte se bavit!


Back to top button