Svátek Halloween je z Evropy
Na poslední říjnový den připadá svátek Halloween. Slaví se v předvečer svátku Všech svatých. Jeho tradice ovšem nepřišla z Ameriky, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale z Evropy. Je to už velmi prastarý svátek, jehož kořeny sahají až do předkřesťanských dob. Je to původem keltský svátek Samhain.

Během něj keltští kněží – druidové – prováděli rituál rozmlouvání s mrtvými. Rituál měl velkou symboliku. Tímto svátkem se Keltové loučili se starým rokem a s časem hojnosti. Příchod zimy totiž znamenal také období strádání. Druidové byli údajně schopní předpovědět, jaký bude rok následující.

K oslavám Halloweenu, který Keltové nazývali Samhain, patřily zapálené ohně, obětování zvířat a také kostýmy vyrobené ze zvířecích kůží a jejich hlav. Nejvíce byl tento svátek rozšířen na území Irska, kde bylo zvykem vyřezávat strašidelné obličeje do brambor a řepy.
Tyto obličeje si lidé dávali na okenní parapety, aby uchránili svá obydlí před zlými duchy zemřelých. Zároveň se chodilo od domu k domu na koledu v různých kostýmech. Nejčastěji šlo o postavy čarodějnic, kostlivců a duchů.


Teprve poté, co se z Irska oslavy Halloweenu dostali do Ameriky, stala ze z tohoto svátku komerční masová tradice a jejím hlavním znakem se stala vyřezávaná dýně, do které se dává zapálená svíčka. V posledních letech vzrůstá popularita tohoto svátku také u nás.