Vánoční tradice a zvyky našich předků

Mnohé vánoční tradice a zvyky mají vzdálený původ, pocházejí ve většině případů ještě z dob pohanských. Nejčastěji jsou spojeny s možností nahlédnout do budoucnosti a z různých znamení vyčíst osud svůj i osud nám blízkých osob. Vánočních zvyků jsou doslova desítky – od všeobecně rozšířených až po ty krajově oblíbené. Některé z nich možná i vy dosud o Vánocích dodržujete.

Lití olova – nejznámější vánoční tradice

Lití olova už dnes není tak oblíbené jako kdysi, patří však těm nejstarším a často i nejzajímavějším vánočním zvykům. Připravíme si k němu větší nádobu s vodou, dvě vařečky nebo tyčky, starý klíč s velkým uchem, lžíci na roztavené olovo a samozřejmě oheň a olovo. Nad hrnec s vodou dáme dvě vařečky a přes ně položíme klíč.

Nad plamenem ve lžíci roztavíme olovo a uchem klíče pak kápneme olovo do vody. Podle tvarů do nichž olovo ve vodě ztuhlo, hádáme, co nás pravděpodobně čeká. V tomto případě záleží především na naší fantazii. Při lití olova buďte opatrní, ať si při lití olova neublížíte.

Vánoční tradice a zvyky pro vdavekchtivé dívky

Vánoční tradice - svíčky ve skořápce

Pro vdavekchtivé dívky existuje zaručený způsob, jak se dostat pod čepec: jeto způsob velmi jednoduchý – postačí pro sebe získat devět patek od vánoček a schovat si je. Jediný problém, který může nastat, bude s tím, kde sehnat tolik vánoček!?

Mezi vánoční zvyky patří ten již téměř zapomenutý je ten slovanský, při kterém si naši předkové na Štědrý den namazali tváře medem, a tím si předem zajistili, že je všichni po celý příští rok budou mít rádi.

Házení pantoflem

Klasickou pověrou je také házení pantoflem. Svobodné a nezadané dívky a ženy se postavily zády ke dveřím, do pravé ruky vzaly pantofel anebo jinou svou obuv a hodily ji za sebe. Mířil-li střevíc špičkou ke dveřím, měla by následovat svatba a pravděpodobný odchod dívky z domu. Špička střevíce otočená opačným směrem znamenala ještě nejméně rok zůstat svobodná a volná.

Vyhnání psa z domu

Nezadaná dívka může také zkusit vyhnat psa z domu a pozorovat ho, kterým směrem pes vyběhne ven. V tomtéž směru pak dívka nalezne i svého budoucího vyvoleného.

Jablka jsou symbolem zdraví, dlouhověkosti a síly, ořechy zase symbolem moudrosti a perníčky radosti a mládí. Neměli bychom tedy na ně o vánocích rozhodně zapomínat ani my.

Loupání jablíček

Pokud se dívka touží dozvědět jméno toho, kdo je jí souzen, potřebuje k tomu jablko a nůž. Jablko musí oloupat tak, aby získala jednu dlouhou spirálu. Tou pak 3x zatočí nad hlavou a odhodí ji. Na zemi spirála vytvoří tvar, ze kterého lze s trochou fantazie vyčíst písmeno, jímž začíná jméno jejího vyvoleného.

Pouštění skořápek po vodě

Vánoční zvyky mají různé obdoby. Jedním z nich je i zvyk pouštění skořápek po vodě

Nejrozšířenější je pouštění skořápek ve dvojici, kdy si chlapec a dívka rozpůlí ořech, dají do skořápky každý malou svíčku a pustí skořápky po vodě. Když se skořápky k sobě přiblíží, láska těm dvěma vydrží. Když odplují každá jiným směrem, stejný osud potká i jejich lásku.

Vánoční tradice pouštění skořápek po vodě
Vánoční tradice pouštění skořápek po vodě

Vánoční zvyk věštění osudu z rozkrojeného jablka

Jablko rozkrojíme napříč, hned po štědrovečerní večeři. Jasně patrná hvězdička jádřince znamená zdraví pro dotyčného po celý příští rok. V takovém případě se dá počítat i se štěstím a úspěchem. Nehezký jádřinec napadený navíc ještě červem, je známkou nemoci, neštěstí a zármutku. Jádřinec tvaru kříže věští velké neštěstí, možná i smrt.

Vánoční zvyky - krájení jablíček
Vánoční zvyky – krájení jablíček

Oloupané jablko rozdělíme na tolik dílků, kolik je osob u stolu. Každý u stolu sní svůj dílek. Je to velmi důležité, kdyby totiž kdokoli z přítomných zbloudil, stačí mu vzpomenout si, s kým jedl o vánocích jablko.

Budoucnost zjistíme také z ořechů

Vánoční tradice - louskání ořechů

Nejlépe se k tomuto účelu hodí ořechy vlašské. Louskají se po večeři a ořechy by měly být čtyři. Pokud jsou ve všech jádra zdravá a pěkná, můžeme očekávat zdraví po celý příští rok. Načernalé, zkažené či černé jádro věští nemoc. Čím více je takových jader, tím spíše se tato předpověď vyplní.

Pod ubrus nebo talíř na Štědrovečerním stole patří pro každého rybí šupina, jinak se bohatství nedočkáte. Pokrmů na stole má být devatero. Devítka totiž symbolizuje úplnost (je na konci početní řady) a je to číslo vyvolávající zázraky.

Na Štědrý den nezametejte, nemelte obilí, nevylévejte vodu na dvůr, nevynášejte popel a neobchodujte, nekýchejte, nic si nepůjčujte! To všechno může přivolat neštěstí.

Nohy stolu o Štědrém dni spojte řetězem, díky tomu si udržíte rodinnou soudržnost.

A ještě jedno jablečné vánoční kouzlo

Mezi vánoční zvyky patří i to, že dvanáct jadérek dáme do misky s vodou. Tolik, kolik vyplave suchých jadérek na hladinu, tolik bude v příštím roce suchých měsíců. Toto zjištění je důležité především pro zahrádkáře a chalupáře. A ti, kdo jsou zvlášť zvědaví, mohou vyzkoušet metodu naloupaných cibulových sukének.

Cibuli rozloupneme na 12 sukének. Položíme je do řady vedle sebe a do každé nasypeme špetku soli. Každá sukénka představuje jeden měsíc v příštím roce. Na které sukénce se sůl do rána rozpustí, v tom měsíci bude pršet, ne které sukénce jen zvlhne, ten měsíc bude srážkově průměrný a na které sukénce většina zůstane, v tom měsíci lze čekat sucho.

Mezi vánoční zvyky patří i jmelí

Přináší štěstí a požehnání do rodiny. Jmelí bylo známo již v dobách starověkých a bylo považováno za dar nebes, neboť roste většinou vysoko v korunách stromů. Naši předkové, staří Slované věřili, že jmelí ztrácí svou kouzelnou moc, jestliže se seká, a proto se smělo pouze lámat rukou.

Vánoční zvyk - jmelí nad dveřmi

Jeho magické účinky umožňují klidný spánek s krásnými sny, dáte-li je pod polštář anebo ho pověsíte na čelo postele. Jmelí se používalo jako ochrana proti bleskům, požárům a proti neštěstí všeho druhu. Jmelí se také dávalo do kolébky, aby dítě nemohlo být ukradeno. Polibte svou lásku pod jmelím a váš vztah zůstane zachován.

Vánočka patří k vánocům stejně jako ořechy nebo jablka

Dříve se vánoček v každé domácnosti peklo několik. Hospodyně měla zadělávat na těsto v bílé zástěře a nesměla mluvit. Bývalo vánočním zvykem zapéct do těsta minci. Pokud se vám ji při krájení vánočky podaří objevit, vaše finanční záležitosti v příštím roce budou výrazně lepší.

Vánoční tradice pečení vánočky

Vánočka, která vyšla z trouby připálená nebo natržená věštila v příštím roce neúspěch a nezdar. Pamatujte na to, že vánočku byste rozhodně neměli jíst sami. Kousek vánočky patří do ohně a kousek také do studny, jinak se vašemu domu vyhne štěstí.


Back to top button