Jak se slaví Vánoce v Mexiku

Od evropských představ o důstojné oslavě Vánoc se vánoční oslavy v Mexiku značně liší. V Mexiku jsou první známkou přibližujícího se období svátků vánočních stánky plné pestrobarevných hraček pro děti a kouřících kamínků vytápěných dřevěným uhlím. Na stáncích visí zavěšené fantastické barevné ryby a ptáci vyrobení z tykví a jiné postavičky, například z duté ze slámy nebo z hlíny, které se dají naplnit cukrovím nebo spoustou jiných dárečků.

Vánoční stromečky nejsou v Mexiku běžnou záležitostí. K vidění bývají jen v kostelích, restauracích, divadlech a v domech bohatých lidí. Vzhledem k tomu, že se musejí dovážet až z Kanady, nejsou stromečky zrovna levné. Pinata – hliněný džbán na vodu velikosti sudu na zelí je pro většinu Mexičanů adekvátní náhražkou vánočního stromečku. Džbán se obaluje papírovým límcem a zdobí peřím. Tvarem i zdobením pak pinata připomíná překrmeného páva anebo dobře vykrmeného krocana. Rodiče pak v domě zavěsí pinatu do dveřního rámu, naplní ji a po okraj hračkami a vrcholem vánočních oslav se pak stává rozbití pinaty.

Celá tato vánoční hra má začátek v průvodu se svíčkami. Toho se účastní všichni členové. Děti chodí se svíčkami potemnělým domem, klepou na dveře a přitom zpívají koledy o Ježíškovi. Dveře, na něž děti klepou, jsou však zamčené, stejně jako tomu bylo, když Josef s Marií obcházeli marně Betlém, když hledali pro své novorozené dítě útulek. Nakonec se všichni sejdou v místě u dveří, kde visí pinata, tam jsou dveře otevřené, vejde se dovnitř a děti se radostně snaží rozbít pinatu a dostat se tak ke svým dárkům. Děti jsou na hliněnou pinatu vybaveny dřevěnými hůlkami, když se její obsah konečně podaří rozbít a dárky se vysypou na zem, každý si z nich může vzít, co se mu líbí. Tak je zřejmé, že záleží na rychlosti a chytrosti dětí, co kdo ukořistí pro sebe.

Velmi oblíbené jsou v Mexiku vánoční svícny zvané “arbol de Navidad“. Svícny jsou z porcelánu nebo hlíny. Každý z nich je bohatě malovaný a zdobený sádrovými ozdobami v podobě zvířátek a rostlinných motivů. Mohou na nich být i výjevy ze života Kristova. Velikostně mají svícny opravdu velké rozpětí, a to od několika málo centimetrů až po 2 nebo dokonce 3 metry.

V křesťanském světě patří mexické oslavy Vánoc zcela jistě k těm nejbujařejším a nejveselejším.


Back to top button