Vánoce bez jmelí by nebyly Vánoce
V období před Vánocemi, kdy už slýcháváme vánoční koledy máme možnost dočítat se každoročně v médiích psaných i internetových o vánočních zvycích. Mnohé z nich jsou spojené právě se jmelím a vánoční výzdobou bytu. Pojďme se tedy s touto poloparazitickou rostlinou seznámit blíže.
Jmelí v zimně
Pozvedneme-li v zimním období hlavu vzhůru k nebi skrze bezlisté kmeny stromů, spatříme na mnohých z nich větší či menší množství kulovitých zelených útvarů, kterým říkáme jmelí. Nemusí to být však pouze jmelí, někdy se jedná také o ochmet. Společným znakem těchto dvou rostlinných druhů je závislost na hostitelských rostlinách.
Na rozdíl od pravých parazitických rostlin jsou schopné tyto druhy asimilovat, avšak nedokážou získávat vodu a v ní rozpuštěné minerály získané z půdy. Tím, že se ihned po vyklíčení napojí díky svému redukovanému kořenovému systému na vodivá pletiva svých hostitelů, mohou nakonec získat i kýženou vodu s mineráliemi. Hostitelským rostlinám však jmelí nepůsobí žádné škody. U jmelí, jak je to známé z typických vánočních kytic, zůstávají na větvičkách drobné lístky po celý rok zelené.
Co je jmelí?
Rod jmelí (Viscum) dnes tvoří spolu s dalšími šesti rody, které zahrnují na 400 druhů. Rostou hlavně v tropech a subtropech po celém světě samostatnou čeleď jmelovité (Viscaceae.) Ve střední Evropě se však vyskytuje pouze jediný druh a tím je jmelí bílé (Viscum album). Rostlina má samčí, krásně vonící květy a také i samičí květy a přenos pylu je zajišťován hmyzem, hlavně mouchami a větrem.
Plodem je nepravá nažloutlá bobule ve velikosti hrachu. O šíření rostliny do okolí se stará drozdovité ptactvo, které roznáší semínka svým trusem. Drozdovití se jmelím prakticky živí. Přesto, že je rostlina pro člověka jedovatá, tito ptáci se jeho jedu nemusí obávat. Navíc bobule jsou na povrchu lepkavé, často ulpí ptactvu na peří nebo na zobáku, a tak se opět jmelí přenese na další nové stanoviště.
Jmelí o Vánocích
O jmelí se říká, že přináší štěstí a také nás a naše blízké chrání před nebezpečím. Proto jej stále i v dnešní moderní době zavěšujeme o Vánocích ve svých domovech. Ve starověkém světě bylo zasvěceno bohyni lásky. Ten, kdo nosil větvičku zavěšenou na krku, byl chráněný před strašidly i zlými duchy. Nápoj ze jmelí měl pak za úkol chránit před jedy a nejrůznějšími kouzly.
Pod jmelím visícím nejčastěji hned u dveří bylo dovoleno mužům od Vánoc do Nového roku políbit ženu v přítomnosti kohokoliv jiného. Zamilovaným má přinést štěstí a zajistit oběma v páru vzájemné okouzlení, a to nejméně do příštích Vánoc.
Zelené, stříbrné nebo zlaté?
Jmelí je každoročně významným dekorativním prvkem ve většině vánočních aranží. Ovšem dostatečně dekorativní je v interiéru i v přirodní barvě a vzhledu. Často se také barví na zlato nebo na stříbrno. Postačí dvě, tři jeho větvičky a hned je jasné, že Vánoce jsou již za dveřmi.
Jmelí je také velmi významnou léčivou rostlinou, která se využívá již po celá staletí k léčbě vysokého krevného tlaku a nejen to. Rovněž se prokázaly další léčivé účinky, například vylučování žluči anebo moči z organismu. Je také již dlouhou dobu využíváno v kosmetickém průmyslu. Droga v rostlině obsažená je natolik účinná, že se zkoumal. Posléze i prokázal léčivý vliv léků vyrobených z výtažků jmelí při boji s rakovinou. Kvůli vysoké účinnosti drogy je vždy důležité konzultovat její účinky před začátkem užívání, a to v jakékoli formě, předem s lékařem nebo lékárníkem.