Lití olova: význam tvarů odlitků

Vánoční svátky i Advent se pojí s nejrůznějšími tradicemi, zvyky a obyčeji, které se liší podle oblastí a regionů. Některé z nich se dodržují dosud, jiné už dávno ztratily na významu, ale některé se do našich vánočních příbytků naopak vracejí. A právě k těm vracejícím se zvykům patří lití olova. Tento zvyk má věštit náš osud v příštích letech.

Historie lití olova

Zvyk lití olova pochází ze zemí s původně keltským osídlením. Traduje se, že keltští druidové převzali tajemství věštění od veleknězů z bájné Atlantidy. Lití olova se vztahovalo ke keltské magii vody, kterou převzala také magie lidová.

Na počátku 20. století se jSada na vánoční lití olovaeště olovo běžně lilo o vánocích takřka v každé rodině. Kvalitní materiál vhodný k lití se však stal v průběhu obou světových válek nedostatkovým zbožím, což mělo za následek, že se tento vánoční zvyk postupně z domovů vytrácel.

Jako náhražka olova částečně sloužil vaječný bílek nebo rozehřátý vosk. Ale tyto materiály samozřejmě byly olovu příliš vzdálené na to, aby důsledně vykreslily vše do sebemenších detailů.

Kde koupit sadu na lití olova?

Dnes můžete v obchodech zakoupit sadu na odlévaní olova nebo si jí pořídit přímo z některého e-shopu. Stačí když do vyhledávače (seznam.cz, google.cz atd.) zadáte „sada na lití olova„. Olovo také seženete v obchodech s rybářskými potřebami, kde můžeme pořídit olůvka, která se prodávají jako zátěž na vlasec.

Sadu na odlévání olova můžete koupit také na serveru fler.cz zde. Současně si můžete pořídit i náhradní olůvka, která určitě využijete…, a pokud ne tento rok, tak určitě při oslavách příštích Vánoc.

Postup lití olova

A nyní již k samotnému postupu lití olova. Olůvka, která jste si zakoupili, je třeba vložit do kovové nádobky, která má rukojeť. Nad plamenem svíčky olůvka roztavte. Pozor čajová svíčka má poměrně malý plamen a může tak tavení olova trvat poněkud déle.  Naši předkové k tavení nepoužívali nic jiného, než obyčejnou naběračku, zapálili k tomu svíčku hromničku a odříkávali při lití krátkou modlitbu.

Jakmile je kov roztaven, může se začít s odléváním do dřevěné nebo kovové nádoby se studenou vodou. Lití by mělo být velmi opatrné a ne z přílišné výšky. Naběračku s roztaveným olovem doporučujeme dát co nejblíže k vodě a lít. Pozor na nebezpečné výpary z olova.

Po pár vteřinách již bývají odlitky obvykle pěkně ztuhlé a je možné je začít vyndávat z vody. Dělejte to však velmi opatrně, olovo je křehké. Z polámaných odlitků se již věštit nedá. Při odlévání se na práci soustřeďte, a pokud jsou u odlévání děti, nenechávejte je samotné. Odlitky opatrně vyndejte polévkovou lžící či naběračkou a můžete začít s věštěním.

Význam a jak rozluštit tvary odlitků?

Každý má osud ve svých rukou, což znamená, že si každý má odlít svůj vlastní kousek olova sám. Přitom je třeba se v myšlenkách zaměřit na to, co člověka z jeho budoucnosti zajímá, čím se trápí a na co myslí. Při lití olova je velmi důležitá jasně a srozumitelně položená otázka. Pokud však máte otázek více, je dobré lití olova udělat vícekrát.

Vzhledem k různorodosti vznikajících tvarů je možné, že každý v nich bude vidět něco jiného. Pro každého může odlité olovo představovat jiný tvar či jiný symbol. Ty základní tvary se však dají rozluštit poměrně snadno.

  • Rovné čáry: Spokojený a klidný život.
  • Spojené kruhy: Svatba.
  • Porušené kruhy: Rozchod.
  • Čtverec: Život v souladu s lidmi a přírodou.
  • Kříž: Smrt.
  • Dva kříže: Zajištěné stáří.
  • Dům se střechou: Štěstí v životě.
  • Trojúhelník: Nečekané štěstí v podnikání.

Lití olova je fascinující tradice, která nám může poskytnout vhled do našeho osudu. Ať už věříte v jeho pravdivost nebo ne, je to zábavný a smysluplný zvyk, který může obohatit vaše vánoční oslavy.


Back to top button